Home Małe Dziecko 15 wskazówek dotyczących podróży samolotem z niemowlakiem lub małym dzieckiem.

15 wskazówek dotyczących podróży samolotem z niemowlakiem lub małym dzieckiem.

by Alicja Witner
Podroz z dzieckiem 15 wskazowek

Wielu rodziców podkreśla, że podróż z dzieckiem może stać się wyzwaniem wymagającym dużo cierpliwości. Radzimy, jak zorganizować podróż samolotem tak, żeby upłynęła ona w spokoju i nie stała się udręka dla rodzica.

Jak zaradzić nieprzewidzianym, męczącym sytuacją w czasie podroży z dzieckiem, wywołanym jego znudzeniem, zmęczeniem oraz zdenerwowaniem.

Poniżej prezentujemy 15 przydatnych wskazówek

Przed planowana podrożą:

 1. Zapakuj do torby bądź plecaka kilka małych, nowych zabawek oraz książek, których Twoje dziecko jeszcze nie widziało. Sugerujemy książki interaktywne, które bardziej przyciągają uwagę dziecka i wymagają od niego większego zaangażowania. Rozważ książki z tekstura, materiałowe, w których dziecko może coś dokonać pociągnąć, nacisnąć bądź unieść klapki.
 2. Zaopatrz się w przekąski dla Twojego dziecka, za którymi ono przepada. Przeciery w tubie są idealnym rozwiązaniem podczas podroży, małe i starsze dzieci mogą je samodzielnie szybko wyssać. Przy takich przekąskach nie tracisz czasu na wyciąganie i chowanie łyżki oraz otwieranie pojemnika z jedzeniem. Suche przekąski w postaci krakersów np. w postaci zwierząt, rybek, chrupek bądź suszone owoce są również wygodne.
 3. Ubierz dziecko tak aby szybko i łatwo móc zmienić pieluchę. Najbardziej praktyczną kombinację może stanowić sweter bądź bluza w połączeniu z legginsami. Pomysł o takim zestawie ubrań, w którym nie będzie potrzeby zdejmowania skarpet, butów oraz spodni.
 4. Pamiętaj, że w samolocie bywa czasami zimno, w związku z tym nie zapomnij o rozpinanej bluzie, bądź swetrze oraz czapeczce dla dziecka.
 5. W okresach wakacyjnych lepiej wybrać poranny lot, zminimalizujesz wtedy ryzyko opóźnienia samolotu oraz unikniemy zatłoczonych lotnisk. Jeśli masz lot z przesiadką, pamiętaj, żeby mieć co najmniej 60 minut na dotarcie do drugiego samolotu.
 6. Jeśli planujesz wielogodzinna podróż z niemowlakiem bądź noworodkiem zadzwoń do linii lotniczej i zarezerwuj miejsce w pierwszych rzędach przy ściankach działowych, w którym istnieje możliwości zamontowania łóżeczka/kołyski dla noworodka albo niemowlaka. Łóżeczko stanowi bardzo dużą wygodę dla dziecka i rodzica. Podczas lotu noworodek bądź niemowlę może przespać tam cześć podróży. Łóżeczka są przewidziane dla dzieci, których waga nie przekracza przeważnie 11 kg (każda linia lotnicza ma własne limity odnośnie maksymalnej wagi dziecka).
 7. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, których wiek nie przekroczył dwa lat, zadzwoń do linii lotniczej i upewnij się, że zostało ono zarejestrowane na lot. Zanim przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa, Twoje dziecko będzie potrzebować własnej karty pokładowej albo specjalnej notatki na karcie pokładowej.
 8. Podczas odprawy bądź kontroli warto mieć przy sobie akt/metrykę urodzenia dziecka, w szczególności, jeśli któryś z rodziców podróżuje sam z dzieckiem i ma w paszporcie albo dowodzie inne nazwisko.
 9. Podczas odprawy poinformuj, że podróżujesz z dzieckiem i masz przy sobie fotelik lub wózek. Postaraj odprawić jak najwięcej sztuk bagażu, żeby nie nosić dodatkowych ciężki podręcznych rzeczy.
 10. Rozważ zabranie ze sobą wózka i oddanie go przed wejściem do samolotu, dzięki temu po podróży wózek będzie czekał na ciebie przy wyjściu z samolotu.
 11. Jeśli twoje dziecko nosi jeszcze pieluchę, zmień pieluchę bezpośrednio przed wejściem na pokład samolotu.
 12. Jeśli wymaga tego sytuacja, jesteś zmęczona bądź dziecko jest płaczliwe i znudzone, skorzystaj z technologii w postaci aplikacji z grą dla dzieci bądź włącz ściągnięty wcześniej film, oczywiście jeśli dziecko jest na tyle duże, że jest w stanie skupić uwagę na tych formach rozrywki oraz przekazu.
 13. Jeśli chcesz zminimalizować u dziecka dyskomfort związany ze zmianą ciśnienia w kabinie, zachęcaj je przełykania śliny np. używając smoczka bądź w trakcie startu i lądowania spróbuj nakarmić dziecko piersią lub butelką.
 14. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu dziecka, zwłaszcza jeśli lot jest dłuższy. Jeśli potrzebujesz podgrzać bluetkę z mlekiem, po prostu poproś o to stewardesę.
 15. Chociaż wysokowydajne filtry eliminują 99 procent bakterii i wirusów w samolocie, to jednak staraj się unikać ludzi, którzy wydają się być przeziębi. Staraj się myć ręce i używaj środka do dezynfekcji rąk.

Powiązane artykuły