Dzieci mogą rozpaczać naukę pływania w każdym wieku, jeśli nie istnieją ku temu przeciwskazania zdrowotne. Jeśli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zawsze skonsultuj z lekarzem specjalistą, możliwość rozpoczęcia nauki pływania.
Noworodka najlepiej przyzwyczaić do kontaktu z woda i pływania przygotowując mu początkowo kąpiele w domu. Oswojenie oraz radość niemowlaka z przebywania w wodzie stanowi istotny krok przed wspólnym pójściem na publiczny basen.
Jeśli etap oswojenia z woda mamy za sobą, najlepiej wybierać się pierwszy raz na basen w godzinnych, w których nie jest zatłoczony. Głośny i pełen ludzi basen może oszołomić, przestraszyć niemowlę. Sprawdź, czy temperatura na basenie, nie jest niższa niż 32°C. Dla dzieci poniżej 3 miesiąca temperatura na basenie powinna mieć co najmniej 32°C. Niemowlaka trzymaj blisko siebie, kołysząc się z nim rytmicznie delikatnie, zwłaszcza jeśli widzisz, że jest niespokojne. Na basenach występuje duże natężenie pogłosu. W celu zmniejszenia niekorzystnych warunków akustycznych na basenie, zadbaj o to, żeby uszy dziecka były zanurzone podczas pływania na plecach.
Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, radość i komfort psychiczny noworodka bądź niemowlaka podczas oswajania się z woda i nauki pływania. Dziecko musi mieć czas na zbudowanie w sobie pewności siebie w kontakcie z wodą, a rodzic zaufać swojemu instynktowi i cierpliwie wsłuchać się w potrzeby dziecka.
Przed pójściem na basen przystosuj niemowlę bądź noworodka do kontaktu z wodą.
Napełnij wannę wodą o temperaturze od 32°C do 33°C do głębokości od 20 cm do 35 cm. Zadbaj o to, żeby w łazience panowała pokojowa temperatura powyżej 23°C. Rodzic powinien pierwszy wejść do wanny a następnie poprosić osobę towarzyszącą o podanie mu dziecka. Korzystając z pomocy drugiej osoby, zmniejszasz ryzyko poślizgnięcia się z dzieckiem w wannie, zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem. Wygodnie usiądź w wannie, tak żeby móc swobodnie położyć na swojej klatce piersiowej dziecko i przytulić je. Kąpiel z dzieckiem, jest wspaniałą czynnością stymulującą zmysły dziecka dzięki kontaktowi „skóra do skóry”, ma to jedno z podstawowych znaczeń dla prawidłowego rozwoju poznawczego i emocjonalnego – mówi Tiffany Field, psycholog rozwojowy i dyrektor Instytutu Badań nad Dotykiem na University of Miami School of Medicine
Kolejnym czynnością podczas kąpieli jest położenie niemowlaka bądź noworodka na plecach. Spróbuj delikatnie kołysając dziecko i trzymając je stosunkowo blisko twojej klatki piersiowej, położyć je wolno i delikatnie na wodzie umieszczając jedną rękę pod jego głową, a drugą pod pupą. Pozwól, aby jego uszy zanurzyły się w wodzie i podtrzymuj dziecko tylko na tyle, aby jego głowa nie zanurzyła się pod wodę.
Taka pierwsza kąpiel powinna być przewidziana na 10 -15 minut. Obserwuj dziecko i staraj się dostosować pozycje dziecka oraz podtrzymanie jego ciała do jego reakcji na wodę. Zaufaj swojemu doświadczeniu i instynktowi.
Reakcja na takie pierwsze unoszenie przez dłuższą chwilę na wodzie może wywołać uśmiech dziecka i radość, w postaci kopania, nadmiernego ruchu nóżek i raczek, ale również możesz spodziewać się całkowitego bezruchu i płaczu. Są to typowe reakcje malucha na kontakt z wodą. Za każdym razem twoje doświadczenia w kąpieli z dzieckiem i przystosowania do unoszenia i zanurzenia przed pójściem na publiczny basen, mogę być różne.
Po wyjściu z wanny starannie owiń dziecko ręcznikiem i udaj się do pokoju, w którym jest ciepło.
Po kilku tygodniach przystosowywania noworodka bądź niemowlaka do unoszenia na wodzie w wannie, a przed wybraniem się na publiczny basen, wyszukaj wykwalifikowanego nauczyciela do nauki pływania dla dzieci, który profesjonalnie poprowadzi pierwsza lekcję z twoim dzieckiem i zademonstruje tobie zasady i techniki, które należy stosować ucząc niemowlaka pływać.
Sprawdź jakie zajęcia z pływania dla dzieci oferuje twój basen. Niektóre ośrodki posiadają naprawdę ciekawe ofertę grupowych zająca dla małych dzieci i ich rodziców.
Niezbędne rzeczy, które należy wziąć wybierając się na basen z dzieckiem.
- Pieluszki do pływania
- Strój kąpielowy do pływania dla niemowląt
- Ręcznik lub szlafrok
- Butelka z mlekiem, jeśli nie karmisz piersią
- Mata bądź torba do przewijania
- Zabierz jedna ulubiona rzecz dziecka używaną podczas kąpieli, kaczuszkę bądź kubeczek do przelewania wody.