Home Małe Dziecko Jak nauczyć dziecko pływać?

Jak nauczyć dziecko pływać?

by Alicja Witner
Nauka pływania na basenie dla dziecka

Dzieci mogą rozpaczać naukę pływania w każdym wieku, jeśli nie istnieją ku temu przeciwskazania zdrowotne. Jeśli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zawsze skonsultuj z lekarzem specjalistą, możliwość rozpoczęcia nauki pływania.

Noworodka najlepiej przyzwyczaić do kontaktu z woda i pływania przygotowując mu początkowo kąpiele w domu. Oswojenie oraz radość niemowlaka z przebywania w wodzie stanowi istotny krok przed wspólnym pójściem na publiczny basen.

Jeśli etap oswojenia z woda mamy za sobą, najlepiej wybierać się pierwszy raz na basen w godzinnych, w których nie jest zatłoczony. Głośny i pełen ludzi basen może oszołomić, przestraszyć niemowlę. Sprawdź, czy temperatura na basenie, nie jest niższa niż 32°C. Dla dzieci poniżej 3 miesiąca temperatura na basenie powinna mieć co najmniej 32°C. Niemowlaka trzymaj blisko siebie, kołysząc się z nim rytmicznie delikatnie, zwłaszcza jeśli widzisz, że jest niespokojne. Na basenach występuje duże natężenie pogłosu. W celu zmniejszenia niekorzystnych warunków akustycznych na basenie, zadbaj o to, żeby uszy dziecka były zanurzone podczas pływania na plecach.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, radość i komfort psychiczny noworodka bądź niemowlaka podczas oswajania się z woda i nauki pływania. Dziecko musi mieć czas na zbudowanie w sobie pewności siebie w kontakcie z wodą, a rodzic zaufać swojemu instynktowi i cierpliwie wsłuchać się w potrzeby dziecka.

Jak nauczyć dziecko pływać

Przed pójściem na basen przystosuj niemowlę bądź noworodka do kontaktu z wodą.

Napełnij wannę wodą o temperaturze od 32°C do 33°C do głębokości od 20 cm do 35 cm. Zadbaj o to, żeby w łazience panowała pokojowa temperatura powyżej 23°C. Rodzic powinien pierwszy wejść do wanny a następnie poprosić osobę towarzyszącą o podanie mu dziecka. Korzystając z pomocy drugiej osoby, zmniejszasz ryzyko poślizgnięcia się z dzieckiem w wannie, zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem. Wygodnie usiądź w wannie, tak żeby móc swobodnie położyć na swojej klatce piersiowej dziecko i przytulić je. Kąpiel z dzieckiem, jest wspaniałą czynnością stymulującą zmysły dziecka dzięki kontaktowi „skóra do skóry”, ma to jedno z podstawowych znaczeń dla prawidłowego rozwoju poznawczego i emocjonalnego – mówi Tiffany Field, psycholog rozwojowy i dyrektor Instytutu Badań nad Dotykiem na University of Miami School of Medicine

Kolejnym czynnością podczas kąpieli jest położenie niemowlaka bądź noworodka na plecach. Spróbuj delikatnie kołysając dziecko i trzymając je stosunkowo blisko twojej klatki piersiowej, położyć je wolno i delikatnie na wodzie umieszczając jedną rękę pod jego głową, a drugą pod pupą. Pozwól, aby jego uszy zanurzyły się w wodzie i podtrzymuj dziecko tylko na tyle, aby jego głowa nie zanurzyła się pod wodę.

Taka pierwsza kąpiel powinna być przewidziana na 10 -15 minut. Obserwuj dziecko i staraj się dostosować pozycje dziecka oraz podtrzymanie jego ciała do jego reakcji na wodę. Zaufaj swojemu doświadczeniu i instynktowi.  

Reakcja na takie pierwsze unoszenie przez dłuższą chwilę na wodzie może wywołać uśmiech dziecka i radość, w postaci kopania, nadmiernego ruchu nóżek i raczek, ale również możesz spodziewać się całkowitego bezruchu i płaczu. Są to typowe reakcje malucha na kontakt z wodą. Za każdym razem twoje doświadczenia w kąpieli z dzieckiem i przystosowania do unoszenia i zanurzenia przed pójściem na publiczny basen, mogę być różne.

Po wyjściu z wanny starannie owiń dziecko ręcznikiem i udaj się do pokoju, w którym jest ciepło.

Jak nauczyć dziecko pływać, etap oswajania w wannie
Dzieci mogą rozpaczać naukę pływania w każdym wieku, jeśli nie istnieją ku temu przeciwskazania zdrowotne. Przed pójściem na basen przystosuj niemowlę bądź noworodka do kontaktu z wodą.

Po kilku tygodniach przystosowywania noworodka bądź niemowlaka do unoszenia na wodzie w wannie, a przed wybraniem się na publiczny basen, wyszukaj wykwalifikowanego nauczyciela do nauki pływania dla dzieci, który profesjonalnie poprowadzi pierwsza lekcję z twoim dzieckiem i zademonstruje tobie zasady i techniki, które należy stosować ucząc niemowlaka pływać.

Sprawdź jakie zajęcia z pływania dla dzieci oferuje twój basen. Niektóre ośrodki posiadają naprawdę ciekawe ofertę grupowych zająca dla małych dzieci i ich rodziców.

Niezbędne rzeczy, które należy wziąć wybierając się na basen z dzieckiem.

  1. Pieluszki do pływania
  2. Strój kąpielowy do pływania dla niemowląt
  3. Ręcznik lub szlafrok
  4. Butelka z mlekiem, jeśli nie karmisz piersią
  5. Mata bądź torba do przewijania
  6. Zabierz jedna ulubiona rzecz dziecka używaną podczas kąpieli, kaczuszkę bądź kubeczek do przelewania wody.
Jak nauczyć dziecko pływać

Powiązane artykuły