Home Niemowlę Kąpiel bez łez

Kąpiel bez łez

by Magda Stepinska
Published: Last Updated on
Kąpiel dla Twojego dzieck bez łez

Jeżeli kąpiel dla Twojego malucha to kara, fontanna wylanych łez, zobacz, co zrobić, aby stała się przyjemnością dla całej rodziny, a nie przykrym obowiązkiem.

Dobrze, kiedy maluch wie, że kąpiel to rytuał, po którym nastąpi sen. Należy więc ustalić stałą porę kąpieli oraz zadbać o podobny jej przebieg.

Najpierw należy sprawdzić, czy w łazience panuje odpowiednia temperatura. Optymalna to 24oC, zaś wody 37oC. Koniecznie przed kąpielą musisz przygotować niezbędne kosmetyki, ręcznik oraz strój do spania, ponieważ dziecko nie może pozostać na przewijaku bez opieki.

Zanurzenie

Dziecko należy stopniowo zanurzać w wodzie, ponieważ szybkie zanurzenie może być dla niego szokiem. Kiedy to nie pomaga i maluch nadal zanosi się płaczem, możesz spróbować otulić go w ręcznik lub tetrę i dopiero wtedy zanurzyć w wanience. Da to dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, a kiedy nie będzie płakać, możesz odsłonić ciałko i przystąpić do kąpieli. Najlepiej kąpać malucha na boku lub plecach, opierając jego główkę na własnej dłoni.

Mycie włosków

Maluchowi, który przez cały czas jeszcze leży, może pocić się główka, a czasami resztki mleka mogą dostać się za uszy. Należy więc dbać o codzienną higienę główki. Najlepiej zostawić mycie włosów na sam koniec kąpieli z tego względu, że mokra główka najszybciej traci ciepło. Jeżeli maluch dodatkowo nie przepada za mokrymi włoskami, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie płakać dopiero pod koniec kąpieli. Główkę dziecka najlepiej myć odpowiednim szamponem bądź wielofunkcyjnym płynem do kąpieli.

Kosmetyki

Tu sprawdza się zasada, że mniej, znaczy lepiej. W zupełności sprawdzi się mydło oraz szampon przeznaczony dla dzieci, bądź też płyn 2 w 1. Jeżeli skóra dziecka jest przesuszona, najlepiej zastąpić płyny do kąpieli emolientem, który natłuści skórę. Najlepiej jest myć malucha dłonią i zrezygnować z wszelkich myjek, które stanowią jedynie siedlisko bakterii. Po kąpieli dobrze jest nawilżyć skórę malucha dziecięcym balsamem z tej samej serii co płyn kąpieli, gdyż preparaty mają działanie uzupełniające.

Wspólna kąpiel

Jeśli maluch boi się kąpieli, możecie kapać się wspólnie pod warunkiem, że połóg już się zakończył. Zanim rozpoczniecie kąpiel, najpierw sama weź prysznic. Maluch, słysząc bicie serca mamy uspokaja się i relaksuje.

Postaraj się nie denerwować

Musisz panować nad emocjami i zachować spokój podczas kąpieli, ponieważ dziecko wyczuwa zniecierpliwienie rodzica. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie krzycz, nie mów też zbyt cicho. Dobrze, kiedy opowiadasz dziecko, co będziesz teraz robić np. teraz ściągniemy pieluszkę, teraz będę myć twoje rączki i plecki, itp. To pozwoli uspokoić zarówno ciebie jak i malucha, a kąpiel zamieni się w przyjemność.   

Kąpiel dla Twojego malucha bez łez

Powiązane artykuły