Zastanów czy jesteś typem rodzica surowego czy pobłażliwego. Spróbuj scharakteryzować jak się zachowujesz wobec własnego dziecka. W jakim stopniu twoje podejście do dziecka wpływa na jego zachowanie oraz jakie są wasze wspólne relacje.
Rodzic surowy jest stanowczy i konsekwentny, często przez swoją nieustępliwość dziecko, a następnie rodzic odczuwają poczucie doznanej krzywdy, powstaje zamieszanie, ponieważ nie wiadomo kto zawinił, a kto został skrzywdzony.
Natomiast rodzic pobłażliwy nie stawia granic złym zachowaniom dziecka oraz nie jest z nim w trudnej sytuacji, do której sam mógł dopuścić.
Jako rodzice staramy się oscylować pomiędzy tymi dwoma modeli podejścia do dziecka, często zastanawiamy się gdzie popełniamy błąd w wychowywaniu dziecka, jak możemy w inny sposób reagować na nieodpowiednie zachowanie naszej pociechy. Konsekwencją naszych doświadczeń oraz refleksji jest wyłonienie się trzeciego typu rodzica, którego możemy nazwać „mądrym”. Taki rodzic charakteryzuje się życzliwością oraz stanowczością, stara się być konsekwentny, ale dostrzega przy tym osobowość oraz potrzeby dziecka.
„Mądry rodzic” jest opanowany, ze spokojem uczy swoje dziecko odpowiedzialności za swoje czyny oraz kierowania się w życiu rozsądkiem. Zwraca się do swojego dziecka z szacunkiem i respektując jego potrzeby, zostawia dziecku przestrzeń, na wyciągnięcie wniosków oraz daje mu szanse na poprawienie swojego zachowania.
Model rodzica „mądrego” jest najbardziej pożądany, jednak nie zawsze udaje się osiągnąć kompromis między rodzicami a dzieckiem, a czasami ciężko samym rodzicom podjąć wspólną decyzję odnoście metody wychowawczej skierowanej do dziecka.
Co jeśli macie odmienne metody wychowawcze?
Naukowcy twierdzą, że dzieci, których rodzice mają znacznie różniące się od siebie metody wychowawcze, są bardziej narażone na problemy z zachowaniem. Przeciwstawne postawy, w których jeden z rodziców ma podejście pobłażliwe a drugi surowe, mogą spowodować , że dziecko będzie czuło się zagubione i oba podejścia mogą być mylące dla dziecka.
Nie jest realne, żebyście jako rodzice myśleli i działali w ten sam sposób. Kluczem jest ustalenie wspólnego podejścia do dziecka, a nie udowadnianie sobie nawzajem kto ma lepszą metodę wychowawczą.
Jeśli ciężko wam wypracować wspólne stanowisko odnośnie dobrej metody wychowawczej, zastosujcie kilka rad.
- Aby powstrzymać stare nawyki i odnaleźć odpowiednią strategię podejścia do dziecka, na którą zgodzicie się wspólnie, musicie jako rodzice odbyć szczerą rozmowę, podczas której ustalicie najważniejsze podstawowe punkty waszej strategii wychowawczej. Osiągnięcie wspólnego kompromisu w wypracowaniu wspólnej metody będzie wymagało od was przebrnięcia przez kilka etapów.
- Porozmawiaj z partnerem o tym, jakie podejście mieli jego i twoi rodzice do kwestii wychowania dzieci i jak was traktowali. Style wychowawcze są często powielane, taka szczera rozmowa pozwoli wam zrozumieć modele waszego zachowania.
- Zapytaj partnera dlaczego surowo dyscyplinuje dziecko, zamiast wysłuchać co ono ma do powiedzenia. Podczas rozmowy z partnerem wykaż się cierpliwością i bądź pełen szacunku. Zadaj głośno pytanie dlaczego nie możesz zaakceptować metody wychowawczej partnera? Jakie wątpliwości budzi u ciebie takie podjecie?
- Omówcie plusy i minusy każdej z waszych metod wychowawczych i przedstawcie ryzyko oraz korzyść, które wasze dziecko doświadczy po zastosowaniu ich. Opracujcie wspólny zestaw zasad i spróbujcie przewidzieć ich konsekwencje w zachowaniu dziecka.
- Nie rozmawiajcie o strategii wychowania przy dziecku, znajdźcie czas aby spokojnie omówić te kwestie bez obecności dzieci.