Home Niemowlę Profilaktyka alergii pokarmowej

Profilaktyka alergii pokarmowej

by Magda Stepinska
Published: Last Updated on
Profilaktyka alergii pokarmowej

Zapadalność na choroby alergiczne u dzieci stale wzrasta. Uważa się, że alergie na pokarmy występują u 6-8% dzieci. Najbardziej narażone na wystąpienie alergii są dzieci, w rodzinach których (to znaczy u rodziców czy rodzeństwa) występują jakiekolwiek choroby atopowe, do których należą na przykład atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa czy spojówek. Ryzyko rozwoju alergii bardzo zależy od wywiadu rodzinnego. Jeżeli dziecko należy do grupy zwiększonego ryzyka choroby alergicznej, to sposób jego żywienia we wczesnym okresie życia może wpływać na zmniejszenie ryzyka tej choroby lub przynajmniej na opóźnienie jej wystąpienia.

Najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Również w przypadku alergików zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia oraz kontynuację karmienia piersią w czasie rozszerzania diety. Nie zaleca się stosowania diety eliminacyjnej w czasie ciąży lub w okresie laktacji jako metody zapobiegania alergii.

W przypadku karmienia sztucznego u niemowląt zagrożonych zwiększonym ryzykiem rozwoju alergii, ale bez objawów alergii, zaleca się stosowanie mieszanek mleka modyfikowanego, tak zwanych hydrolizatów o nieznacznym stopniu hydrolizy, czyli o umiarkowanie zmniejszonej alergenności. Mieszanki takie zazwyczaj oznaczone są symbolem HA. Dopuszczalne jest tutaj również stosowanie tak zwanych mieszanek mlekozastępczych, czyli o wysokim stopniu hydrolizy. Hydroliza to proces, w którym białko zostaje rozbite na mniejsze cząsteczki, które mają mniejsze właściwości alergizujące. Do produkcji hydrolizatów używa się białek mleka krowiego – kazeiny lub serwatki. Stąd hydrolizaty można podzielić na hydrolizaty kazeinowe i serwatkowe. Wybór konkretnego preparatu należy konsultować z lekarzem. Stosowanie mieszanek typu HA (hydrolizatów o nieznacznym stopniu hydrolizy) ma udowodnioną skuteczność szczególnie w zapobieganiu atopowemu zapaleniu skóry.

Aktualnie obowiązujące zalecenia nie nakazują opóźniania wprowadzania pokarmów uzupełniających w diecie dzieci zagrożonych alergią. Pokarmy uzupełniające zaleca się wprowadzać po ukończeniu 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. Nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo – co 3-5 dni, w powoli zwiększanej dawce, bacznie obserwując dziecko. Początkowo należy wprowadzać pojedyncze warzywa, następnie pojedyncze owoce i kaszki zbożowe. Można stosować podawanie produktów zbożowych przeznaczonych dla alergików. W zapobieganiu alergii nie zaleca się stosowania preparatów sojowych – nie mają one bowiem żadnego znaczenia w profilaktyce chorób alergicznych.

Powiązane artykuły