Home Ciąża i poród Dieta dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę

Dieta dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę

by Alicja Witner
Dieta dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę

Cukrzyca ciążowa jest to nietolerancja węglowodanów po raz pierwszy rozpoznana w okresie ciąży. Zasady właściwego leczenia cukrzycy w ciąży powinny mieć na uwadze dwa cele:

  • zapobieganie powikłaniom cukrzycy u matki
  • zapewnienie prawidłowego rozwoju płodu

Uzyskanie prawidłowych wyników leczenia ma nierozerwalny związek z utrzymaniem prawidłowych poziomów cukru we krwi matki (niedopuszczanie do za wysokich poziomów glikemii). Najprostszą metodą kontroli jest oznaczanie poziomu cukru za pomocą glukometru z kropli krwi uzyskanej z nakłutego palca. Do właściwego monitorowania stężenia poziomu glukozy we krwi matki konieczne są jego oznaczenia codziennie na czczo oraz w l godzinę po każdym głównym posiłku (śniadaniu, obiedzie i kolacji).

Cukrzyca ciążowa

Jednym z zasadniczych elementów leczenia cukrzycy (uzyskania prawidłowych poziomów cukru we krwi) jest stosowanie odpowiedniej diety. Dieta cukrzycowa a szczególnie stosowana w okresie ciąży powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe: białka, tłuszcze, węglowodany i sole mineralne, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Stosowanie się do zaleceń dietetycznych zapobiega powikłaniom u matki, w tym zabezpiecza przed nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu.

Zalecenia ogólne

Przy ustalaniu zaleceń dietetycznych należy wziąć pod o wagę nie tylko dobową zawartość kaloryczną, ale również dobową ilość wymienników węglowodanowych w diecie. W ciąży w stosunku do prawidłowej diety w okresie przedciążowym już od II-go trymestru zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o 300 kcal i utrzymuje się do końca ciąży na podobnym poziomie.

  • Dobowa wartość kaloryczna diety powinna być ustalana na podstawie prawidłowej masy ciała sprzed ciąży. W ciąży wynosi średnio 2000 -2200 kcal/dobę — około 35 kcal/kg należnej masy ciała
  • Wymiennik węglowodanowy = jednostka chlebowa — jednostka stworzona dla ułatwienia obliczania zawartości węglowodanów w diecie. Jest to taka ilość wagowa danego produktu, która zawiera 12 g węglowodanów. Dla ułatwienia na końcu zamieszczono tabelę, w której przedstawione ilości wybranych produktów odpowiadają jednemu wymiennikowi węglowodanowemu, czyli jednej jednostce chlebowej.

W okresie ciąży dobowa ilość wymienników węglowodanowych powinna mieścić się w zakresie 19-21 jednostek (pozycji z tabelki). Poszczególne posiłki powinny zawierać: Śniadanie 4-5 jednostek, drugie śniadanie 2-3 jednostek, obiad 5 jednostek, podwieczorek 2-3 jednostek, kolacja 3-4 jednostek oraz posiłek przed snem 1-2 jednostki. Ilość wymienników węglowodanowych przypadająca na jeden posiłek nie powinna przekraczać 6. Dieta kobiety ciężarnej powinna składać się z częstych, ale nie obfitych posiłków. Kobieta powinna zjadać 6 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację oraz posiłek przed snem (o godzinie 21 -22). Posiłki należy spożywać o stałych porach.

Skład diety

Dieta cukrzycowa zawiera wszystkie składniki pokarmowe.

1. Węglowodany: powinny pokrywać 50-55% ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Węglowodany dzieli się na:

  • cukry proste, które należy ograniczyć do minimum. Należą do nich cukier używany do słodzenia, miód, dżemy, ciastka, cukierki, wyroby czekoladowe. Spożywanie cukrów prostych podwyższa poziom glikemii oraz zwiększa cukromocz
    UWAGA: owoce oraz soki owocowe zawierają bardzo dużo węglowodanów prostych, dlatego należy je spożywać w ograniczonej ilości oraz jedynie, do godziny 18.00, nie później. Należy wyeliminować z diety winogrona, banany oraz kiwi, bowiem są bardzo słodkie. Soki owocowe można pić jedynie rozcieńczone wodą w stosunku 1:1 (np. pół szklanki soku + pół szklanki wody — nie więcej niż jedna szklanka takiego rozcieńczonego napoju do jednego posiłku).
    UWAGA: nie wolno stosować słodzików ani wyrobów je zawierających.
  • cukry złożone, które zawarte są głównie w przetworach zbożowych, ziemniakach, ryżu. Produkty spożywcze zawierające cukry złożone należy spożywać w kontrolowanych ilościach. Cukry złożone wchłaniają się znacznie wolniej w przewodzie pokarmowym, a wzrost poziomu glikemii po ich spożyciu jest znacznie mniejszy niż po spożyciu węglowodanów prostych. Produkty zawierające węglowodany złożone powinny wchodzić w skład każdego posiłku.
  • węglowodany nie ulegające strawieniu (błonnik, pektyny

2. Białka: powinny pokrywać 20% zapotrzebowania energetycznego.
Połowę zapotrzebowania na białko powinno być pokryte przez białka pochodzenia zwierzęcego — jak chude mięso (drób, ryby, ewentualnie chuda cielęcina), przetwory mleczne. Bardzo ważne jest, aby produkty białkowe zawierały jak najmniej tłuszczu.
UWAGA: należy zwrócić uwagę, aby spożywać jedynie chude przetwory mleczne: chude sery (bez śmietanki, nie waniliowe homogenizowane), mleko do 0,5%, jogurty jedynie naturalne (nie owocowe).

3. Tłuszcze: powinny pokrywać 30% zapotrzebowania energetycznego.
W diecie osób chorych na cukrzycę ogranicza się ilość tłuszczu zwierzęcego, zaleca się zastąpienie go tłuszczami roślinnymi (najlepiej olejem rzepakowym lub oliwą z oliwek).

Przyrządzanie potraw

Wskazane są następujące techniki kulinarne: gotowanie w wodzie i na parze; sporządzanie potraw na grillu lub rożnie; pieczenie w pergaminie lub folii; duszenie bez obsmażania.

Lista produktów dozwolonych i niewskazanych

Produkty zawierające bardzo małą ilość węglowodanów, które można spożywać w cukrzycy dowolnych ilościach:

  • Chude mięsa (gotowane lub pieczone) i wędliny: drób (zawsze bez skóry) i ryby
  • Niektóre warzywa: sałata, ogórki świeże.

Produkty niewskazane w cukrzycy:

  • cukier, miód, dżemy;
  • słodycze, lody, chałwa;
  • pełne mleko i jego przetwory, śmietana, lody, tłuste żółte sery, słodzone koktajle mleczne;
  • majonez;
  • krewetki, kalmary;
  • tłuste mięsa i wędliny (wieprzowina, baranina, kiełbasy wieprzowe, salcesony alarai, słonina, boczek, smalec, podroby, gęsi i kaczki);
  • pieczywo słodzone np. chatka, lub z dodatkami karmelu i miodu;
  • owoce w cukrze, owoce suszone, rodzynki, daktyle, winogrona, banany;
  • słodkie soki, syropy, słodzone płyny;
  • słodzone koktajle mleczne;
  • jogurty i serki owocowe;
  • napoje alkoholowe.

Miary kuchenne

  • 1 łyżka stołowa = 15 ml = około 15 g
  • 1 łyżeczka do herbaty = 5 ml = około 5 g
  • 1 szklanka = 250 ml

Tabela wymienników węglowodanowych

W tabeli podano taką ilość gramów poszczególnych produktów, która zawiera 10 g węglowodanów, a więc odpowiada 1 wymiennikowi węglowodanowemu (WW)

Pieczywo
Najchętniej chleb pełnoziarnisty, razowy, mieszany, chrupkie pieczywo.

Powiązane artykuły