Home Ciąża i poród Drugi tydzień ciąży

Drugi tydzień ciąży

by Magda Stepinska
Wyjątkowe 1000 pierwszych dni w życiu człowieka

Najważniejsze wydarzenia w drugim tygodniu

Czy drugi tydzień to już ciąża?

Nie jesteś jeszcze w ciąży, ale jeśli w tym tygodniu dojdzie do zapłodnienia, będziesz wtedy w drugim tygodniu ciąży. Zgodnie z regułą Neagelego, pierwszy dzień ostatniej miesiączki określenia terminu porodu, więc technicznie rzecz biorąc pierwszy dzień miesiączki jest również pierwszym dniem ciąży.

W okolicach drugiego tygodnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. W tym czasie istnieje najwyższa szansa na zapłodnienie, do którego może dojść w okolicach drugiego tygodnia ciąży.

Rozwój ciąży 2 tydzień

Co się dzieje podczas owulacji?

Owulacja to proces, w którym dojrzała komórka jajowa uwalniania jest z jajnika. Następnie przemieszcza się w dół jajowodu i pozostaje tam przez 12 do 24 godzin, gdzie może zostać zapłodniona. W odpowiednich warunkach plemniki mogą żyć wewnątrz kobiecych dróg rodnych nawet przez pięć dni po stosunku seksualnym. Twoja szansa na zajście w ciążę jest największa, gdy żywe plemniki są obecne w jajowodach podczas owulacji.

W przeciętnym 28-dniowym cyklu miesiączkowym owulacja następuje przeważnie około 14 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. W przypadku cyklu 28-dniowego oznacza to, że owulacja wystąpi w 14. dniu, natomiast w przypadku cyklu 31-dniowego – około 17. dnia. Szanse na zajście w ciążę są największe podczas owulacji.

Długość cyklu każdej kobiety może być krótsza bądź dłuższa niż 28 dni, a czas pomiędzy owulacją a początkiem następnej miesiączki może być różny. Jeśli, nie masz 28-dniowego cyklu miesiączkowego, możesz określić długość swego cyklu i czas, kiedy najprawdopodobniej dojdzie do owulacji, prowadząc kalendarzyk miesiączkowy.

Oprócz prowadzonego kalendarza miesiączkowego, możesz również zauważyć charakterystyczne objawy owulacji, takie jak:

  • Zmiana podstawowej temperatury ciała. Temperatura Twojego ciała nieznacznie wzrasta podczas owulacji. Używając termometru przeznaczonego specjalnie do pomiaru podstawowej temperatury ciała, mierz swoją temperaturę każdego ranka, przed wstaniem z łóżka. Zapisuj wynik w notatniku bądź aplikacji do tego przeznaczonej. Będziesz najbardziej płodna w ciągu 2 do 3 dni przed wzrostem temperatury.
  • Zwiększona ilość oraz zmiana wydzieliny z pochwy tzw. śluzu szyjkowego. Podczas lub jeden dzień po owulacji możesz dostrzec zwiększenie przejrzystej, wilgotnej, rozciągliwej i śliskiej wydzieliny z pochwy. Po owulacji ilość wydzielanego śluzu szyjkowego zmniejsza się i staje się on gęsty, nieprzejrzysty, zawiesisty oraz mniej wyczuwalny.
  • Wrażliwość piersi. Kobiety zgłaszają, że ich piersi puchną i powiększają się podczas owulacji.
  • Skurcze lub kłucie po jednej stronie w okolicy jajników. Ból może mieć postać łagodnego bądź ostrego, nagłego skurczu. Zazwyczaj występuje po lewej lub prawej stronie brzucha, w zależności od tego, który jajnik uwalnia jajeczko. Ból może trwać zaledwie kilka minut lub utrzymywać się przez dzień lub dwa.
  • Wzrost libido. Związane jest to z poziomem estrogenu, który jest zwiększa się w dniach poprzedzających owulację. Popęd seksualny ma tendencję do zmniejszenie się po dniu owulacji, ponieważ poziom estrogenu spada, a nasz okres zbliża się.
  • Zmiana szyjki macicy. Staje się ona miękka i odchylona do przodu.
  • Plamienie owulacyjne. W trakcie owulacji mogą pojawić się delikatne plamienia, które mogą trwać do 4 dni. Plamienia mogą być efektem spodku poziomu estrogenu po owulacji.

Wykrywanie owulacji

Poza charakterystycznymi objawami owulacji, o których była mowa powyżej, możesz wypróbować dostępne bez recepty zestawy owulacyjne w postaci pasków testowych. Mogą one pomóc Ci określić dni, w których zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, wykrywają one wzrostu hormonów, który następuje przed owulacją, Twoim moczu. Owulacja pojawi się około 36 godzin po uzyskaniu pozytywnego wyniku.

Obliczanie terminu porodu według reguły Naegelego?

Reguła Naegelego jest stosowana przy określaniu terminu porodu i zakłada, że cały cykl trwa 28 dni, a owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu.  Wzór reguły Neagelego jest następujący:

Termin porodu= pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Jeśli cykle są dłuższe albo krótsze niż 28 dni, stosuje się zmodyfikowaną regułę Naegelego. używając wzoru: datą pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesięcznego + 7 dni + rok – 3 miesiące ± X dni, gdzie X oznacza liczbę dni, o którą cykl różni się od 28-dniowego cyklu.

Ile trwa ciąża?

Średni czas ciąży wynosi 40 tygodni, czyli 9 miesięcy kalendarzowych i 7 dni.

Powiązane artykuły