Home Przed ciążą Naturalne metody planowania płci dziecka, jej rozpoznawania i poprawy płodności – rodzaje i skuteczność

Naturalne metody planowania płci dziecka, jej rozpoznawania i poprawy płodności – rodzaje i skuteczność

by Alicja Witner
Niektóre pary marzą o córce, inne o synu, a naturalne sposoby planowania płci mogą im pomóc w zrealizowaniu marzenia.

Planowanie płci dziecka może budzić pewne kontrowersje. Niektóre pary marzą o córce, inne o synu, a naturalne sposoby planowania płci mogą im pomóc w zrealizowaniu marzenia.

Można wyróżnić różne metody planowania płci dziecka. Niemniej żadna z nich nie posiada udowodnionej skuteczności. Efekty ich stosowania są różne i nie zawsze satysfakcjonujące. Płeć dziecka w wielu kulturach ma ogromne znaczenie, a kobieta jest obarczona swoistym obowiązkiem urodzenia syna. W kulturze europejskiej sytuacja wygląda zupełnie inaczej, z wyjątkiem królewskich rodzin.

Starożytne teorie planowania płci

Najstarsze metody planowania płci dziecka pochodzą z okresu starożytnej Grecji. Według Hipokratesa ważną rolę w planowaniu płci miał czas odbywania stosunku oraz sposób traktowania kobiety. Według niego mężczyzna traktujący żonę czule i zbliżający się do niej po ustaniu menstruacji spłodzi córkę. Chcąc spłodzić syna trzeba zbliżać się do małżonki tylko wtedy, gdy ona ma ochotę na stosunek. Pogląd ojca lekarzy na planowanie płci jest bardzo kontrowersyjny i zupełnie bezzasadny w świetle aktualnej wiedzy. Równie irracjonalna jest metoda planowania płci zaproponowana przez Arystotelesa. Filozof uważał, że ustawienie łoża małżeńskiego w kierunku północ – południe umożliwi spłodzenie syna. Według Talmudu spłodzenie syna jest możliwe szczególnie wtedy, gdy małżonka osiągnęła orgazm. Starożytni Germanie zapewniali sobie liczne męskie potomstwo kładąc do łoża siekierę. Inne metody planowania płci, w tym również stosowane współcześnie, mają wiele wspólnego z przesądami.

Kalendarz płodności według Chińczyków

Metoda planowania płci zaproponowana przez chińską medycynę alternatywną jest zdaniem amerykańskich naukowców skuteczna w 85% przypadków. Polega ona na stosowaniu kalendarza płodności. Opisana metoda planowania płci dziecka wymaga planowania stosunków. Wpływ na harmonogram aktywności seksualnej ma wiek oraz wybrana płeć dziecka. Młoda kobieta chcąca mieć córkę powinna wybrać inny miesiąc na poczęcie dziecka, niż kobieta w dojrzałym wieku chcąca mieć syna.

Dieta i pozycje a planowanie płci dziecka

Przestrzeganie diety oraz stosowanie określonych pozycji seksualnych to metody planowania płci dziecka wykorzystywane współcześnie. Ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo. Dieta bogata w wapń i magnez oraz słodkie produkty sprzyja poczęciu dziewczynki. Z kolei jadłospis oparty na pikantnych potrawach oraz produktach bogatych w potas i sód sprzyja poczęciu syna. Długotrwałe stosowanie monodiety nie jest zdrowe, a zgodnie z zaleceniami trzeba stosować ją nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 6 tygodni przed planowanym poczęciem, aby przyniosła zamierzone rezultaty. Brakuje też dowodów naukowych na to, że klasyczna pozycja seksualna zwiększa szansę na poczęcie dziewczynki, a pozycja od tyłu umożliwia poczęcie chłopca. Mimo to wiele par decyduje się na stosowanie obu metod z różnymi skutkami.

Metoda Selnas – naturalna selekcja płci

Dr. P. Schoun opracował metodę planowania płci zwaną także metodą Selnas. Bazuje ona na określeniu ładunku elektrycznego komórki jajowej. Komórka jajowa naładowana dodatnio bądź ujemnie przyciąga odpowiednio plemniki żeńskie lub męskie. W cyklu menstruacyjnym występują też okresy, w których komórka jajowa ma neutralny charakter. Wtedy szanse na poczęcie dziewczynki i chłopca są równe. Według twórcy metody Selnas ładunek komórki jajowej można określić na podstawie wieku, grupy krwi oraz daty ostatniej menstruacji.

Planowanie płci wg F. Benendo

Metoda opracowana przez F. Benendo jest przeznaczona do stosowania przez kobiety, które mają regularne cykle oraz dużą wiedzę na temat przebiegu poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego oraz sposobu funkcjonowania organizmu. Metoda opiera się na wyznaczeniu dokładnego dnia owulacji. Męskie plemniki są szybsze, zaś żeńskie przetrwają dłużej lecz są bardziej powolne. Para, która chce począć córkę powinna odbyć stosunek około 2 – 3 dni przed owulacją. Prawdopodobieństwo poczęcia syna będzie większe, jeżeli stosunek zostanie odbyty dzień po owulacji, bądź nawet w ten sam dzień. Co ciekawe, metoda została poddana badaniom klinicznym, które wykazały, że skuteczność wynosi niemal 90% w przypadku planowania poczęcia chłopca oraz 60% w przypadku planowania poczęcia dziewczynki.

Płeć dziecka

Metoda Ericssona – selekcja plemników

Metoda Ericssona nie opiera się na przesądach, lecz na wiedzy medycznej. Wymaga ona pobrania nasienia i oddzielenia plemników żeńskich od plemników męskich. Następnie wybrane plemniki są wykorzystywane do dokonania inseminacji. Można stosować tę metodę także w połączeniu z zapłodnieniem in vitro. W przypadku planowania płci według metody Ericssona stopień ingerencji jest bardzo duży, dlatego też technika wzbudza szereg kontrowersji.

Sposoby na poznanie płci

Gdy doszło już do poczęcia należy oczekiwać na badanie USG, które w wykonane odpowiednim etapie rozwoju ciąży umożliwi poznanie płci dziecka. Niemniej przyszli rodzice mogą wykorzystać także inne sposoby planowania ciąży. Nie zawsze się one sprawdzają, a ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo.

Naturalne metody planowania płci i poprawy płodności
Naturalne metody planowania płci i poprawy płodności

Zmiany w wyglądzie mamy

Jedna z metod rozpoznania płci polega na obserwowaniu kobiecego ciała. Według przesądów kobieta, która w okresie ciąży rozkwita i pięknieje urodzi chłopca. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy została poczęta dziewczynka, która w swoisty sposób odbiera matczyną urodę. Inny pogląd wskazuje na konkretne objawy i zmiany w wyglądzie matki. Sucha skóra dłoni, ciemne otoczki wokół brodawek, szybszy porost włosów na nogach oraz jasnożółty odcień moczu mogą sugerować nadchodzące narodziny chłopca. Wygląd i kształt piersi jest istotny w przypadku poczęcia córki. Gdy biust jest pełny i jędrny, albo gdy jedna z piersi jest większa od drugiej para może oczekiwać narodzin dziewczynki.

Zachowanie kobiety w ciąży

Częsta zmiana nastrojów oraz płaczliwość mogą wskazywać na poczęcie córki. Zwiększony apetyt na słodycze również może zwiastować narodziny dziewczynki. Jeżeli zaś kobieta ma ochotę na słone i pikantne produkty może ona oczekiwać, że urodzi syna. Skuteczność tej metody jest niewielka biorąc pod uwagę, że w ciągu dziewięciu miesięcy zachcianki związane z odżywianiem mogą ulegać stałym zmianom.

Naturalne metody planowania płci dziecka
Jedna z metod rozpoznania płci polega na obserwowaniu kobiecego ciała.

Bicie serca i inne symptomy

Zdecydowanie bardziej wiarygodnym sposobem na określenie płci dziecka jest obserwowanie  tętna dziecka i brzucha mamy. Tętno serca dziecka powinno wynosić w granicach 110 – 160 uderzeń na minutę. Jeżeli wynosi ono średnio do 130 uderzeń na minutę mama może spodziewać się chłopca. Serce dziewczynki bije szybciej, w tempie około 140 – 160 uderzeń na minutę. Pewnych informacji dostarcza wygląd brzucha mamy. Spiczasty brzuch i wystający pępek mogą wskazywać na narodziny chłopca. Rozlany brzuch i wklęsły pępek występują częściej, gdy została poczęta dziewczynka. Na początku ciąży na brzuchu pojawi się ciemna linia. Może ona przebiegać na całej długości brzucha, co z reguły świadczy o przyszłych narodzinach syna. Jeżeli zaś linia prowadzi tylko od miednicy do pępka to znak, że mama urodzi córkę. Przedstawione twierdzenia opierają się na obserwacji dokonanych przez pielęgniarki pracujące na oddziałach ginekologii i położnictwa.

Chiński kalendarz

W określeniu płci poczętego dziecka również można posłużyć się kalendarzem chińskim. Jest to ten sam kalendarz, który może być zastosowany w celu planowania płci dziecka. Należy znaleźć na kalendarzu swój wiek oraz miesiąc, w którym potomek został poczęty.

Sposoby na ułatwienie poczęcia

Owulacja jest momentem w fazie cyklu menstruacyjnego, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Dochodzi wówczas do uwolnienia komórki jajowej. Owulacja przeciętnie przypada w połowie cyklu menstruacyjnego, czyli około 14 dnia cyklu licząc od pierwszego dnia krwawienia. W czasie owulacji dochodzi do zmian poziomu żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron. Wpływają one na kobiecy organizm przygotowując go do zapłodnienia. Działanie żeńskich hormonów dotyczy głównie wydzielania i konsystencji śluzu szyjkowego. Są to cechy wydzieliny pochwy warunkujące ruchliwość i przeżycie plemników. Przed owulacją można stosować dodatkowe środki, które wpływają korzystnie na konsystencję śluzu ułatwiając zapłodnienie. Jedną z metod ułatwiania poczęcia jest odpowiednia dieta.

Jak zmienia się śluz w cyklu menstruacyjnym?

Zmiana konsystencji i wyglądu śluzu szyjkowego oraz jego wydzielanie są uzależnione od poziomu żeńskich hormonów. W fazie folikularnej poziom estrogenu wzrasta. Estrogeny stopniowo zwiększają produkcję śluzu wpływając na jego konsystencję. Przed owulacją śluz staje się przezroczysty i rzadszy, ale bardzo ciągliwy. W oparciu o obserwację wydzieliny pochwy można zatem określić kiedy kobieta jest płodna. Śluz posiadający wymienione cechy ułatwia plemnikom migrację w drogach rodnych kobiety poprzez poprawę ich żywotności i ruchliwości. W świetle aktualnej wiedzy największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje w dniu owulacji i dniu, który ją poprzedza. Po uwolnieniu komórki jajowej następuje faza lutealna. Wówczas stężenie progesteronu rośnie przyczyniając się do zagęszczenia śluzu szyjkowego. Wydzielina pochwy staje się wówczas nieprzepuszczalna dla plemników.

Woda, olej z wiesiołka i inne środki

Dieta może mieć wpływ na konsystencję śluzu szyjkowego, niemniej ma ona drugorzędne znaczenie. Innymi słowy, można dodatkowo poprawić konsystencję wydzieliny, aby była ona bardziej przyjazna dla plemników, ale tylko w warunkach podwyższonego poziomu estrogenów, czyli przed owulacją. Prostym sposobem na rozrzedzenie śluzu szyjki macicy jest spożywanie co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie w fazie folikularnej. Odmienne działanie ma kawa, soki i herbata, które mogą wpływać na odwodnienie organizmu.

Pomocny może być także olej z wiesiołka. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Olej z wiesiołka wpływa na poprawę płodności poprzez wywołanie zmian w konsystencji śluzu szyjkowego. Satysfakcjonujące rezultaty można osiągnąć stosując olej z wiesiołka w dawce 1500 – 3000 mg dziennie w czasie fazy folikularnej. Na efekty kuracji niekiedy trzeba poczekać nawet około 2 – 3 miesięcy. Preparat nie powinien być natomiast stosowany w fazie lutealnej. Olej z wiesiołka wspomaga produkcję prostaglandyn, dlatego też może on przyczynić się do wzrostu kurczliwości mięśnia macicy. Gdyby zatem doszło do poczęcia stosowanie ziołowego preparatu mogłoby przyczynić się do poronienia. W drugiej fazie cyklu zaleca się zastąpienie oleju z wiesiołka tranem, albo siemieniem lnianym. Są to równie cenne źródła kwasów NNKT.

Gwajafenezyna – rozrzedzająca substancja

W lekach przeciwkaszlowych znajduje się gwajafenezyna. Substancja czynna powoduje rozrzedzenie wydzieliny w drogach oddechowych. Podobne działanie wywiera ona na śluz szyjki macicy. Jeżeli trzy razy na dobę stosuje się 200 mg leku zawierającego tę substancję czynną można wpłynąć na konsystencję śluzu. Chcąc osiągnąć satysfakcjonujący rezultat należy rozpocząć stosowanie preparatu około 5. dnia cyklu. Warto potraktować opisany sposób doraźnie i zakończyć kurację w momencie owulacji. W przeciwnym razie można nabawić się działań niepożądanych wynikających z dozowania dużych dawek gwajafenezyny przez długi czas.

Dieta na zwiększenie pH

Kobieta pragnąca zajść w ciążę powinna stosować dietę, która spowoduje podwyższenie pH organizmu. Środowisko pochwy jest naturalnie kwaśne, co wpływa negatywnie na żywotność męskich gamet. Należy zatem unikać zakwaszenia organizmu ograniczając spożycie kawy, alkoholu, słodyczy, mąki pszennej, mięsa i nabiału. Dieta zasadowa opiera się na zwiększonym spożyciu warzyw i owoców. Jeżeli jest stosowana przez długi czas wpływa korzystnie na zdrowie, sylwetkę oraz ułatwia zapłodnienie czyniąc drogi rodne bardziej zasadowymi.

Powiązane artykuły