Większość środków czyszczących zawiera silne detergenty. Groźne substancje są dziś obecne w płynach do czyszczenia drewna, szyb, podłóg, płynach do mycia naczyń, wszelkich proszkach oraz płynach do prania. Jednak, poza tym, że środki te doskonale czyszczą, mają również niebezpieczny dla zdrowia wpływ. Dużą rolę ma także reklama, która przekonuje nas o zbawiennej mocy środków chemicznych, dzięki którym nasz dom stanie się nieskazitelnie czysty.
Rewolucję należy zacząć od dokładnego prześledzenia składu środka do czyszczenia toalet. Zawiera on między innymi wybielacz, który doskonale dezynfekuje, ale dodatkowo w jego składzie znajduje się głównie chlor. Ma on działanie trujące, gdyż w momencie uwalniania się ze środków czystości, drażni drogi oddechowe, powodując kłopoty z oddychaniem. Chlor podrażnia także skórę oraz oczy, a w kontakcie z moczem, amoniakiem, czy innymi substancjami czyszczącymi może wytwarzać niebezpieczne opary. Może jednak warto przemyśleć konieczność jego stosowania w twoim domu.
Spis treści
Detergenty kosztują
Naturalne środki czyszczące jak ocet, soda, cytryna kosztują niewiele, bo około pięciu złotych. Jeden z najpopularniejszych polskich płynów do naczyń ma podobną cenę, z tą różnicą, że jest to tylko jedna butelka, zaś tworząc samemu naturalne środki czyszczące, możemy mieć ich wiele. W ten sposób nasz domowy budżet nie kurczy się.
Bez detergentów jest zdrowiej
Ostatnie dziesięć lat sprawiło, że wszelkie detergenty zaczęły się świetnie sprawdzać w utrzymaniu czystości domu. Dziś nie potrafimy już wyobrazić sobie sprzątania bez ich użycia. Jednak badania dowodzą, że wszelkie czyszczące specyfiki odbijają się na naszym zdrowiu. Stało się to na tyle niebezpieczne, że niektóre kraje zaczęły zaostrzać normy dotyczące stosowania detergentów w chemii gospodarczej. Jeśli zaś chodzi o substancje mające w składzie fosforany, coraz częściej nie są one dopuszczane do produkcji.
Detergenty uczulają, są przyczyną astmy oraz schorzeń skórnych
Detergenty są aktywnymi substancjami syntetycznymi, które składają się ze związków chloru, fosforanu, substancji zapachowych oraz konserwujących. Wymienione czynniki to substancje szkodzące szczególnie alergikom. Głównie fosforany odpowiadają za uczulenia, ale także wszelkie substancje konserwujące oraz zapachowe. Chlor to substancja, która jest w stanie przeniknąć przez skórę, przez co oddziałuje na układ nerwowy. Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ zawarte w środkach czyszczących substancje, mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. Dlatego też, najlepiej jest używać do sprzątania octu oraz sody.
Niszczy wszystkie zarazki
Alergie powstają z powodu zbyt dużej sterylności. Zniszczenie wszystkich zarazków za pomocą świetnych płynów, nie sprawi, że będziemy cieszyć się zdrowiem. Zbyt „czyste” mieszkanie może jedynie spowodować, że dzieci nie będą miały dobrych warunków do wyćwiczenia swojej odporności.
Nie niszczę środowiska
Należy dbać o środowisko naturalne, ponieważ stanowimy jego część. Ważne jednak, aby pamiętać, że detergenty nie rozkładają się, a więc już na zawsze pozostają w środowisku. Co więcej, raz wypuszczone w obieg, zatruwają przy tym inne żywe organizmy, ale i nas samych. Wiadomo, że używanie środków Eko do sprzątania domu przez jednostkę nie oczyści środowiska, jednak po co przyczyniać się do jego zanieczyszczania?
Świadomie dokonuje wyborów środków czyszczących
Po pierwsze dokonując świadomych wyborów nie jesteśmy w stanie ulec reklamom wielkich koncernów, które starają się związać ludzi z własnymi produktami. Po drugie, to my stajemy się „producentem” środków czystości, których używamy na co dzień. Po trzecie, jeśli brak nam czasu na stworzenie własnych środków do sprzątania, kupujmy jedynie te, które mają bezpieczny skład i są ekologiczne.
Czy na pewno popularne środki nie mają od siebie lepszych?
Może nie zawsze warto ślepo wierzyć w zapewnienia producentów chemicznych środków czystości. Okazuje się, że naturalne środki do czyszczenia są całkiem skuteczne i z powodzeniem stosowały je już nasze babcie. Poza własną produkcją, możemy również zaufać producentom specyfików ekologicznych, niezawierających szkodliwej chemii.
Szanuję swój czas!
Sprzątanie z użyciem środków ekologicznych, wcale nie zabiera więcej czasu, od sprzątania z użyciem detergentów. Jedyne co trzeba, to wygospodarować czas na sprzątanie – niestety nikt tego za nas nie zrobi i ewentualnie czas na sporządzenie własnych środków czyszczących z użyciem tego, co kryje nasza kuchenna szafka. Nic prostszego.
Uniwersalny środek do czyszczenia:
- ½ szklanki białego octu
- 2 szklanki gorącej wody
- ½ łyżeczki olejku eterycznego
Całość należy przelać do butelki z końcówką spryskującą.
Jestem przykładem dla innych
Utrwalamy w sobie dobre nawyki, ale także jesteśmy przykładem dla innych. Dodatkowo do sprzątania mogą przyłączyć się również dzieci, gdyż nie używamy, żadnych szkodliwych substancji. Maluchy również mają doskonały przykład jak sprzątać, a zarazem dbać o środowisko. Poza tym to aspekt indywidualnej satysfakcji.
Tworzę dobrą przestrzeń we własnych czterech kątach
Przestrzeń jest na tyle bezpieczna, iż nawet maluch liżący posadzkę w łazience nie wywołuje u nas palpitacji serca. Używamy przecież środków ekologicznych.
Ekologia, znaczy satysfakcja
To, że zrealizujemy poprzednie punkty, wywoła u nas wielką satysfakcję. Warto pamiętać, nasze zdrowie jest najwyższe oraz środowisko, w którym żyjemy.
Przepisy na środki czystości Eko, które oszczędzą również portfel:
Eko płyn do mycia naczyń:
- 200 ml wody,
- 200 g soli drobnoziarnistej,
- 100 ml białego octu,
- sok z trzech cytryn
Całość przelać do naczynia i gotować przez 10 minut mieszając, aż płyn nie stanie się gęstszy. Ciepłą mieszaninę wlać do szklanego naczynia.
Eko płyn do mycia podłóg z drewna i paneli:
- 200 ml octu,
- 200 ml ciepłej wody,
- 20 kropel olejku eterycznego dla nadania zapachu
Eko płyn do mycia szyb:
- 1 łyżeczka octu,
- 0,5 l cieplej wody
Mieszaninę przelać do butelki z końcówką spryskującą. Po spryskaniu, szyby można wycierać gazetą dla uniknięcia smóg.