Grzybica pochwy to dolegliwość, którą chyba każda kobieta przeżyła co najmniej raz. Jest jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych. Do tego jej przebieg nie należy do najprzyjemniejszych – swędzenie, pieczenie, podrażnienie, ból… Co gorsza, może powracać wielokrotnie, nawet wtedy, gdy leczenie przebiegło prawidłowo. Mija kilka tygodni czy miesięcy i pojawia się znowu. Jak można się przed nią ustrzec?
Spis treści
Grzybica nasza powszednia
Grzybica pochwy to potoczna nazwa choroby zwanej kandydozą pochwy bądź drożdżycą pochwy i sromu. Zajmuje zaszczytne drugie miejsce w rankingu najczęściej występujących chorób dróg moczowo-płciowych u kobiet. Jest wywoływana najczęściej przez grzyby z gatunku drożdżaków o nazwie Candida Albicans. Oprócz tych, istnieje jeszcze kilka innych szczepów odpowiedzialnych za grzybicę. Do kandydozy dochodzi, gdy stają się one dominujące w mikroflorze pochwy. Co ważne, część kobiet jest bezobjawowymi nosicielkami drożdżaków.
Objawy kandydozy
Objawów grzybicy pochwy raczej nie da się pomylić z niczym innym. Są też na tyle uciążliwe, że wymagają wizyty u lekarza.
Zaliczają się do nich:
- biała, grudkowata wydzielina z pochwy,
- świąd pochwy,
- pieczenie,
- ból podczas stosunku,
- obrzęk, zaczerwienienie warg sromowych.
Czasem zakażenie przebiega bezobjawowo. Czasem też objawy po jakimś czasie po prostu znikają, ale to nie znaczy, że infekcja została samoistnie wyleczona. Wizyta u ginekologa dalej jest konieczna.
Gdy ciągle powraca
Szacuje się, że charakter nawrotowy kandydozy dotyczy nawet 40-50% chorujących na nią kobiet. Jeśli zdarzy się, że mimo leczenia wraca co kilka tygodni bądź miesięcy, trzeba podjąć poważniejsze kroki. Nawracająca kandydoza może mieć poważne skutki, jak zakażenie jajowodów czy kanału szyjki macicy. W bardzo skrajnych przypadkach grozi to nawet niepłodnością. Co więc robić, gdy mamy do czynienia z częstymi nawrotami tej infekcji? Przede wszystkim
– przyjrzeć się swojemu trybowi życia i zastanowić, które z czynników ryzyka wpływających na wystąpienie kandydozy możemy wyeliminować.
Czynniki ryzyka
Przyczyny częstych nawrotów grzybicy nie są do końca znane, jednak z pewnością na jej występowanie ma wpływ wiele czynników zewnętrznych.
- Częste antybiotykoterapie – antybiotyki niszczą także te dobre bakterie, którymi w przypadku pochwy są pałeczki kwasu mlekowego. Ich utrata to narażenie się na atak grzybów. Jeśli kuracja antybiotykami jest konieczna, absolutnie trzeba stosować także preparaty probiotyczne.
- Doustna antykoncepcja – niestety, jej stosowanie może zwiększyć ryzyko nawrotów grzybicy.
- Brak higieny – to, że trzeba dbać o higienę intymną jest oczywiste (choć i przesadzanie
w drugą stronę, irygacje czy nasiadówki, nie jest dobrym pomysłem). Podmywać należy się rano i wieczorem płynem do higieny intymnej, zawsze w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiegnie przeniesieniu bakterii z okolic sromu do pochwy. Ważna jest także higiena przed i po stosunku. Grzybicą może zarazić nas partner. W przypadku uciążliwych, nawracających zakażeń lepiej używać prezerwatyw. Jeśli wcześniej nie były w użyciu, diagnostykę i leczenie powinien przejść także mężczyzna. - Korzystanie z publicznych toalet, saun, basenów – gdy grzybica powraca warto wyeliminować lub zminimalizować te sytuacje. Dla ostrożności do tej samej kategorii można zaliczyć też kąpiel w cudzej wannie.
- Niewłaściwa dieta – chodzi tu głównie o nadmiar węglowodanów, zbyt dużo spożywanego na co dzień cukru.
- Nieodpowiednia bielizna – to znaczy taka wykonana z tworzyw sztucznych, nieprzewiewna, ściśle przylegająca do ciała. Gdy grzybica nawraca dobrze zrezygnować także ze stringów.
- Rzadkie zmienianie tamponów i podpasek w czasie miesiączki – gromadzą się na nich bakterie, więc warto wymieniać je częściej.
- Mniej typowy gatunek grzyba – jeśli kandydoza powraca, warto dokładnie określić gatunek grzyba za nią odpowiedzialny. Szczepy inne niż
Candida Albicans często odpowiadają za uporczywe infekcje. - Choroby – jeśli mimo prawidłowego leczenia i zważania na wszelkie czynniki ryzyka grzybica pojawia się regularnie, trzeba rozpocząć pełniejszą diagnostykę. Kandydozie sprzyjają takie choroby, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość, przewlekły stres.